آذر, 1398 اخبار, رویدادها

به گزارش گروه خبر خبرگزاری برنا، نخستین همایش شبکه سازی بین المللی اقتصادی صنایع مستقر در شهرک صنعتی عباس آباد باحمایت فدراسیون توسعه علوم فناوری و مرکز مهندسین کشورهای اسلامی و حضور محسنی بندپی استاندار تهران،دکتر کریمی رییس شورای مرکزی دبیرخانه توسعه علوم فناوری کشورهای اسلامی،مهندس پرنیان مدیرعامل شرکت شهرک های صنعتی تهران، مهندس هاشمی رییس هیات مدیره شرکت خدماتی شهرک صنعتی عباس آباد، دکتر طبرستانی دبیرکل مرکز مهندسین کشورهای اسلامی، خانم دکتر مقیمی رییس اتاق بازرگانی ایران و گرجستان، برخی سفرا و رایزنان کشورهای خارجی و فعالان عرصه صنعت و اقتصاد در هتل هما برگزار شد.

در ابتدای این همایش که به همت مدیریت شهرک صنعتی عباس آباد و فدراسیون توسعه علوم و فناوری کشورهای اسلامی و با هدف توسعه صادرات غیرنفتی از طریق هم افزایی بخش خصوصی برگزار شد، دکتر طبرستانی دبیرکل مرکز مهندسین کشورهای اسلامی به ایراد سخنرانی پرداخت و اظهار داشت: مرکز مهندسین کشورهای اسلامی با هدف ایجاد ارتباط موثر و انتقال هرگونه تخصص و محتوایی در حوزه های صنعتی بین کشورهای دارای جمعیت مسلمان گام بر می دارد و با توجه به پتانسیل خوبی که مجموعه هایی مثل شهرک صنعتی عباس آباد دارد، تمرکز خود را به سه حوزه صنعت، ساختمان و کشاورزی معطوف کرده است و امیدواریم که برگزاری این همایش شروعی برای تداوم و توسعه حوزه صادرات در صنایع تولیدی باشد.

در ادامه این همایش مهندس سجاد هاشمی رییس هیات مدیره شرکت خدماتی شهرک صنعتی عباس آباد اظهار داشت: مولفه صادرات به عنوان یکی از اصلی ترین مولفه های عرصه تجارت است که بسیاری از کشورها با بهره مندی از آن به رشد و توسعه اقتصادی دست یافته اند و ما نیز نباید به راحتی از اهمیت و اثرگذاری آن بگذریم.

وی افزود: امروز صنایع کوچک و متوسط از جایگاه مهم و ارزشمندی برخوردار شده اند و بسیاری از نیازهای صنایع بزرگ را تامین و مرتفع می کنند که به همین دلیل باید توجه ویژه ای به این صنایع داشته باشیم.

هاشمی با اشاره به اهمیت شبکه سازی بین الملی اقتصادی گفت: شبکه سازی بین المللی راهکار جدیدی برای توسعه صادرات است و در این بین باید از تجربیات فدراسیون توسعه علوم و فناوری کشورهای اسلامی نهایت استفاده را ببریم تا با ایجاد شبکه سازی بین المللی، رابطه موثری بین صنایع خود و کشورهای دوست و همسایه و دارای جمیعت مسلمان برداریم که قطعا شهرک صنعتی عباس آباد و صنایع مختلف شاغل در آن، پتانسیل بسیار خوبی در این حوزه دارند.

در ادامه مهندس صابر پرنیان مدیرعامل شرکت شهرک های صنعتی تهران گفت: واقعیت این است که یکی از راه های توسعه صنایع و تولید ثروت، توسعه صادارت است و باید نگاه ویژه ای به آن داشته باشیم.

وی افزود: ظرفیت و پتانسیل صنایع ما به قدری بالاست که می توانیم صادرات 40 میلیارد دلاری فعلی را به هزار میلیارد برسانیم که این اتفاق مهم در گرو ایجاد فعال سازی دیپلماسی تجاری است و امیدوارم که بتوانیم در سال حمایت از تولید بتوانیم دست به دست هم بدهیم و به افزایش و رونق تولید داخلی و البته توسعه صادرارت کمک کنیم.

فاضلی عضو هیات مدیره اتاق اصناف تهران که سخنران بعدی این همایش بود، با انتقاد از غریب ماندن بخش اقتصادی کشور گفت: متاسفانه در طول دهه های گذشته نگاه و توجه جدی به بخش اقتصادی کشور وجود نداشته و هرگز به دنبال چرایی این موضوع که چرا بقیه کشورها توانستند به رشد و توسعه صنایع اقتصادی و عدم وابستگی به صادارتی نفتی دست پیدا کنند و ما نتوانستیم، نرفتیم. نباید این نکته مهم را فراموش کنیم که اگر می خواهیم مشکل صنایع، اقتصاد و اشتغال حل شود، باید به یک نقطه مشترک برسیم که فقط و فقط با تعامل ایجاد می شود.

در ادامه این همایش محسنی بندپی استاندار تهران به ایراد سخنرانی پرداخت و گفت: با توجه به شرایط حساس و البته سخت کشور که ناشی از تحریم های ظالمانه است، باید به دنبال رونق تولید باشیم و اجازه ندهیم که هیچ کارخانه ای تعطیل یا کاگری بیکار شود.

وی افزود: در حالیکه در بدترین شرایط اقتصادی و فروش نفت به دلیل تحریم ها هستیم، باید از این فرصت ارزشمند برای فاصله گرفتن از اقتصاد نفتی استفاده و به سمت رونق و توسعه صادارت غیرنفتی حرکت کنیم.

امضای تفاهم نامه همکاری بین اتاق مشترک بازرگانی ایران و گرجستان و شرکت خدماتی شهرک صنعتی عباس آباد

در حاشیه برگزاری اولین همایش شبکه سازی بین المللی اقتصادی صنایع مستقر در شهرک صنعتی عباس آباد، تفاهم نامه همکاری بین اتاق مشترک بازرگانی ایران و گرجستان و شرکت خدماتی شهرک صنعتی عباس آباد امضاء شد.

این تفاهم نامه با هدف همکاری های دوجانبه اقتصادی و صنعتی و در راستای توسعه صنعت صادارت برای تولیدی های کوچک و متوسط و به همت مرکز مهندسین کشورهای اسلامی و فدراسیون توسعه علوم و فناوری کشورهای اسلامی منعقد شد و به امضای آقای دکتر مقیمی رییس اتاق بازرگانی ایران و گرجستان و آقای مهندس سجاد هاشمی رییس هیات مدیره شرکت خدماتی شهرک صنعتی عباس آباد رسید.

گفتنی است اولین همایش شبکه سازی بین المللی اقتصادی صنایع مستقر در شهرک صنعتی عباس آباد باحمایت فدراسیون توسعه علوم فناوری و مرکز مهندسین کشورهای اسلامی، با حضور دکتر کریمی رییس شورای مرکزی دبیرخانه توسعه علوم فناوری کشورهای اسلامی، محسنی بندپی استاندار تهران، مهندس پرنیان مدیرعامل شرکت شهرک های صنعتی تهران، مهندس هاشمی رییس هیات مدیره شرکت خدماتی شهرک صنعتی عباس آباد، دکتر علی طبرستانی دبیرکل مرکز مهندسین کشورهای اسلامی، خانم دکتر مقیمی رییس اتاق بازرگانی ایران و گرجستان، برخی سفرا و رایزنان اقتصادی کشورهای خارجی و فعالان عرصه صنعت و اقتصاد در هتل هما برگزار شد.