عضو هیئت رئیسه اتاق مشترک بازرگانی ایران و گرجستان، دلیل اصلی دیپورت تعدادی از اتباع ایرانی از مرزهای هوایی یا زمینی کشور گرجستان را نداشتن مدارک لازم و معتبر و یا مهاجرت بی‌رویه و بدون مطالعه ایرانیان دانست و افزود: برخی از ایرانیان با رفتارهای نادرست و اشتباه خود در گرجستان، باعث شده‌اند تا فعالان واقعی اقتصادی که قصد سرمایه‌گذاری یا صادرات و تولید در آن کشور را دارند، با مشکل روبه‌رو شوند.

مریم سلطانی، در گفت‌وگو با خبرنگار ایلنا گفت: براساس قوانین گرجستان، اتباع خارجی می‌توانند با خرید ملک، اقامت کوتاه مدت (یکساله) که البته قابل تمدید به شرط پرداخت مالیات، اشتغال زایی یا کارآفرینی و فعالیت اقتصادی در این کشور را دریافت کنند، این امتیاز باعث شده که ایرانیان زیادی در اثر تبلیغات دروغین افراد سودجو، برای کسب اقامت از طریق خرید ملک بدون مطالعه و عواقب آن اقدام کنند.

وی با اشاره به اینکه هر تبعه خارجی فقط با اصل گذرنامه در گرجستان می‌تواند ملک خریداری کند، گفت: این امر باعث شده برخی از ایرانیان برای دریافت اقامت، اقدام به خرید ملک کرده و پس از دریافت اقامت نسبت به افتتاح حساب بانکی (لاری – پول رایج گرجستان نه حساب ارزی ) به راحتی شرکت ثبت کنند، اما با گذشت یک سال از ثبت شرکت و دریافت اقامت، دولت گرجستان مشاهد کرده است که این شرکت ها کارکردی نداشته و صرفا جهت دریافت اقامت بوده است و این امر باعث شده بسیاری از اقامت‌ها تمدید نشود و با ثبت شرکت توسط ایرانی‌ها دیگر امکان افتتاح حساب بانکی مقدور نیست.

سلطانی ادامه داد: از سپتامبر سال گذشته قوانین کشور گرجستان در جهت دریافت اقامت و افتتاح حساب بانکی، برای ایرانیان سخت‌گیرانه‌تر شده است که این امر را می‌توان ناشی از آن دانست که این کشور در آستانه پیوستن به اتحادیه اروپا قرار دارد.

عضو هیئت رئیسه اتاق مشترک بازرگانی ایران و گرجستان، از الزامی شدن ارائه گواهی عدم سوءپیشینه برای صدور هرگونه گواهی اقامت در گرجستان، ابراز خوشحالی کرد و افزود: متاسفانه در چند سال اخیر شاهد برخی تخلفات از سوی تعدادی از ایرانیان در گرجستان بودیم که این امر وجهه ایران را عرصه بین‌المللی پایین آورده بود.

سلطانی گفت: رئیس جمهور جدید این کشور قصد دارد تا هرچه سریعتر گرجستان عضو اتحادیه اروپا شود؛ اما برای تصمیات جدید آن باید منتظر آینده بود.

عضو هیئت رئیسه اتاق مشترک بازرگانی ایران وگرجستان، اظهار کرد: خوشبختانه بازرگانان خوشنام و فعال ایرانی نیز در این کشور حضور دارند که علاوه بر پرداخت به موقع مالیات خود، اتفاقات بازرگانی خوبی رقم زده‌اند که باعث شده گرجستان در حمایت از آنها اقامت سه ساله و یا دائم اعطا کند.

وی هدف اتاق بازرگانی را جلوگیری از اتلاف سرمایه و وقت سرمایه‌گذران ایرانی عنوان کرد و از بازرگانان درخواست کرد تا قبل از ورود به گرجستان، جهت مشاوره‌های اقتصادی و تخصصی به اتاق بازرگانی ایران و گرجستان مراجعه کنند.